Boj proti korupcii nebude úspešný, kým za mreže nepôjdu prví politici

Boj proti korupcii nebude úspešný, kým za mreže nepôjdu prví politici

Odsúdený za korupciu v minulom roku bol jeden premiér, dvaja ministri, päť poslancov, sedem sudcov, trinásť prokurátorov a dvadsaťštyri poslancov. Táto správa je skutočná. Akurát nie je zo Slovenska, ale z Rumunska.

Laura Stefan, autorka protikorupčných reforiem, vďaka ktorým v Rumunsku zatvárajú jedného politika za druhým, navštívila pred pár týždňami Slovensko na pozvanie strany SKOK!. Pomohla nám aj s našim programom v oblasti boja proti korupcii.

Do verejnej prednášky sa zapojila aj bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá tiež pomohla s programom SKOK!-u v oblasti trhu práce.

Hlavnou lekciou pre boj proti korupcii je to, že generálny prokurátor musí byť nezávislý a nesmú ho voliť politici.

„Myši si nikdy dobrovoľne kocúra nezvolia. Skúsenosti z krajín, ktoré úspešne bojujú proti korupcii - napríklad Rumunska, kde trestne stíhajú aj bývalého premiéra - ukazujú, že upratovať treba od hlavy, a funguje to len vtedy, ak šéf prokuratúry nie je zaviazaný politikom," hovorí predseda strany SKOK! Juraj Miškov.

Preto SKOK! jednoznačne presadzuje, aby voľba generálneho prokurátora nebola viac v rukách poslancov.

SKOK! si do svojho programu zapracoval 150 opatrení proti korupcii podľa organizácie Transparency International. Ide o rozsiahly zoznam záväzkov pre zlepšenie transparentnosti a zodpovednosti politikov a úradníkov. 

SKOK! presadzuje i zákaz účasti schránkových firiem vo verejnom obstarávaní a zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a úradníkov do takej miery, aby ich nepriznané majetky vždy prepadli v prospech štátu.

 

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.