Miškov: Pravica ani ľavica neznížili DPH na potraviny, hoci to sľubovali

Miškov: Pravica ani ľavica neznížili DPH na potraviny, hoci to sľubovali

Štvorica poslancov NR SR za SKOK! navrhuje okrem potravín znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty aj na elektrinu, teplú vodu, plyn, či palivá na kúrenie pre domácnosti.

Pravica neznížila daň na potraviny, ľavica do dnešného dňa takisto neznížila daň na potraviny a to, čo je plánované, to je výsmech ľuďom, konštatoval poslanec NR SR (SKOK!) Juraj Miškov počas rozpravy k návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). V rámci neho spolu s ďalšími tromi kolegami navrhuje zníženie DPH na potraviny zo súčasných 20 percent na 13 percent. Nemá sa to týkať tabaku, tabakových výrobkov a alkoholu.

Nižšiu daň na potraviny obsahuje aj jedno z opatrení druhého sociálneho balíčka vlády, dotýkať by sa však malo len vybraných základných potravín. Miškov počas rozpravy vyzval poslancov Smeru- SD, aby apelovali na vládu, nech nižšiu DPH rozšíri na všetky potraviny, aby z toho mali úžitok všetci ľudia.

"Vzhľadom k tomu, že máme najvyššiu sadzbu dane z pridanej hodnoty na potraviny, to vedie okrem iného k tomu, že nakupujeme na Slovensku potraviny za najvyššie ceny v porovnaní s okolitými krajinami. V praxi to vedie k tomu, že v Hainburgu nájdete na parkovisku slovenské ŠPZ na autách, vedie to k tomu, že ľudia z južných okresov Slovenska chodia nakupovať potraviny do Maďarska a zo severu Slovenska zase do Poľska," konštatoval v rozprave k zákonu ďalší z predkladateľov, poslanec NR SR (SKOK!) Jozef Kollár. Tento stav by mal podľa neho mrzieť každého ministra financií, lebo ak budú naši spotrebitelia chodiť nakupovať za hranice, tak nielenže dávajú prácu občanom susedného štátu, ale nechávajú tam aj svoje peniaze. 

Okrem potravín navrhujú opoziční poslanci znížiť DPH na 13 percent aj na elektrinu, teplú vodu, plyn, či palivá na kúrenie pre domácnosti. Prepočítali, že toto opatrenie by znamenalo rozpočtový výpadok okolo 400 mil. eur ročne. Kollár však podotkol, že na druhej strane pripravili sériu 16 opatrení, ktoré prinesú úsporu vo výdavkovej časti rozpočtu v objeme viac ako jednej miliardy eur. 

Tiež konštatoval, že ak ľuďom vďaka nižšej DPH zostane v peňaženkách viac, pričom ročnú úsporu domácností vyčíslil na niekoľko sto eur ročne, budú nakupovať viac iných tovarov, prípadne sporiť si tieto peniaze, čo je tiež pre našu ekonomiku dobrým signálom.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.