Miškov: Slovensko ovláda pár jednotlivcov, pomôže len dekoncentrácia moci

Miškov: Slovensko ovláda pár jednotlivcov, pomôže len dekoncentrácia moci

Vplyv niekoľkých jednotlivcov a skupín na chod Slovenska dosiahol podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova kritickú hranicu. Systém, ktorý za posledné  roky vznikol, podľa neho treba rozbiť – dosiahnuť sa to podľa neho dá len systémovou dekoncentráciou moci a decentralizáciou rozhodovania bližšie k ľuďom.

Podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova väčšinu zásadných rozhodnutí na Slovensku ovláda niekoľko jednotlivcov a skupín, ktorí majú zásadný vplyv na väčšinu politických strán bez rozdielu.

„Niekoľko najvplyvnejších jednotlivcov a skupín drží v rukách väčšinu zásadných rozhodnutí v našej krajine. Nie všetci politici sú len bábkami v ich rukách, ale je veľa takých. Je to celý systém, v ktorom sa bežný poctivý občan či podnikateľ nemá šancu uplatniť. Systém, ktorý u nás vznikol, už pomaly ohrozuje demokratické zriadenie, vznikla obrovská priepasť medzi občanmi a zopár najvplyvnejšími jednotlivcami, ktorí držia v rukách moc," hovorí Miškov.

Záujmové skupiny si podľa Miškova rozdelili krajinu a ovládajú všetky zásadné rozhodnutia tak v politike, ako aj v jednotlivých sektoroch, ako je zdravotníctvo, stavebníctvo, eurofondy, ale aj šport či komunálna politika.

„Ak má Slovensko napredovať, ak sa majú zatvoriť nožnice medzi skupinkou najvplyvnejších a ľuďmi, treba tento systém rozbiť. A to sa dá dosiahnuť len systémovou a silnou dekoncentráciou moci. To bude jednou z priorít programu strany SKOK!," povedal Juraj Miškov.

Dekoncentrácia moci podľa Miškova znamená brať moc centrálnym úradom a politikom a buď nezmyselné kompetencie rušiť, alebo ich aspoň presúvať na čo najnižšie úrovne rozhodovania, čo najbližšie k ľuďom. „Decentralizácia rozhodovania je základom úspechu aj vo firmách, a je základným princípom občianskej demokracie. Ak sa rozhodovanie, vrátane kompetencií a zdrojov decentralizuje, je pre oligarchov oveľa ťažšie ovládnuť ho," zdôraznil Miškov.

Súčasťou zmeny systému a dekoncentrácie musí byť podľa strany SKOK! okrem decentralizácie moci aj zmena volebného systému, odluka financovania politických strán od štátu, odpolitizovanie štátu a nový zákon o štátnej službe, zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a úradníkov za zlé rozhodnutia, decentralizácia financií čo najbližšie k občanom, posilnenie prvkov priamej demokracie, a ďalšie opatrenia. SKOK! ich predstaví v septembri v samostatnej kapitole svojho volebného programu.

„Nie je možné žiť spokojný život v krajine, kde normálny šikovný človek, ktorý nemá známosti, je takmer bez šance len preto, lebo pár rodín a papalášov drží kľúče od miešačky," zdôraznil Miškov.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.