Miškov: Zastaviť schránkové firmy je dôležité, zastaviť predražené nákupy je však ešte dôležitejšie

Miškov: Zastaviť schránkové firmy je dôležité, zastaviť predražené nákupy je však ešte dôležitejšie

Zákaz obchodovania so schránkovými firmami je podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova vážnou témou. Prijímaný zákon však nerieši hlavný problém štátnych a verejných zákaziek na Slovensku – predražené, nekvalitné a častokrát nezmyselné nákupy.

„Kauza predražených nákupov CT vyhnala vlani ľudí do ulíc. Tým, že niektoré opozičné strany, najmä Sieť a Most, odvrátili pozornosť od predražených nákupov k schránkovým firmám, vlastne pomohli Robertovi Ficovi. O predražených nákupoch sa prestalo debatovať, dokonca zrejme v nemocniciach pokračujú ďalej. Drvivá väčšina predražených nákupov sa nedeje cez schránkové firmy, a na to sa v parlamente v týchto dňoch akosi zabudlo,“ zdôraznil Miškov.

Poslanec strany SKOK! Jozef Kollár kritizuje, že prijímaný zákon o verejnom obstarávaní navyše obchodovaniu so schránkovými firmami ani nezabráni. Schválená smernica EÚ o boji so schránkovými firmami totiž už dnes ide oveľa ďalej než vládny návrh, o ktorom sa rokuje v parlamente.

„Európska komisia už schválila, že všetky firmy musia, aspoň v neverejnom registri, uvádzať konečných prijímateľov výhod. Slovenská vláda navrhuje, aby sa táto povinnosť týkala len firiem vo verejnom obstarávaní. Oveľa väčšie kauzy so schránkovými firmami sa však týkali iných oblastí, než verejného obstarávania – napríklad zdravotníctva, súdnych sporov, a podobne,“ upozornil Kollár.

Poslanec strany SKOK! Martin Chren vidí hlavný problém bezzubosti prijímaných protikorupčných zákonov v tom, že o nich v prevahe rozhodujú politické strany, ktoré majú iné historické záujmy, než konať v prospech ľudí.

 

„Všetky staré parlamentné strany majú za sebou kauzy, v ktorých vystupovali schránkové firmy. Emisná kauza, Tipos, ale aj financovanie SDKÚ či predražené nemocničné nákupy za všetkých ministrov. Nedá sa veriť, že si politici z týchto strán sami siahnu na vlastné biznisy,“ zdôraznil Chren.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.