Povedzme áno budúcnosti Slovenska: Výhody členstva Slovenska v EÚ a riziká vystúpenia

Strana SKOK – Európski liberálni demokrati predstavila 9. mája 2017 pri príležitosti Dňa Európy edukatívny materiál o výhodách členstva Slovenska v Európskej únii a rizikách vystúpenia. Tento materiál je súčasťou kampane strany SKOL-ELD s názvom „Povedzme áno budúcnosti Slovenska“, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie občanov Slovenska o fungovaní Európskej únie, postavení Slovenska v nej a benefitoch vyplývajúcich z členstva. Zámerom kampane je tiež vyvážiť informačný nepomer, ktorý v téme EÚ na Slovensku je.

„Euroskeptickú rétoriku počúvame od slovenských politikov už niekoľko rokov. V poslednom období však zosilnela do takej miery, že v našom parlamente dnes vlastne nie je žiadna strana, ktorá by sa otvorene a úprimne stavala za členstvo Slovenska v EÚ,“ hovorí Juraj Miškov, predseda strany SKOK-ELD a bývalý minister hospodárstva SR. „V čase, keď jeden členský štát opúšťa EÚ a u nás sa niektorí za odchod tiež vyslovujú, však o výhodnosti nášho členstva hovoriť musíme. Ešte dôležitejšie je povedať si pravdu o rizikách vystúpenia z EÚ. V dnešnej dobe je náročné a nepopulárne presviedčať pomocou faktov a argumentov, no je to správne. Ak sa o to ani len nepokúsime, neskončí sa to pre Slovensko a jeho občanov dobre,“ dodáva Juraj Miškov.

30 strán ilustrovaného textu opierajúcich sa o fakty a argumenty ukazuje, čo všetko je na Slovensku vďaka členstvu v EÚ lepšie. „Výhody členstva v EÚ sa za 13 rokov prejavili po celom Slovensku a pocítil ich každý občan – či už sa prešiel po novom námestí, jazdil po novej diaľnici, cestoval bez kontroly do Talianska, lacno telefonoval zo zahraničia, alebo strávil semester na európskej univerzite. A práve mladá generácia z členstva v EÚ najviac ťaží a vystúpením by najviac stratila,“ hovorí Tomáš Lukačovský, analytik zahraničnej a európskej politiky, ktorý na príprave edukatívneho materiálu spolupracoval.

Keďže tretina mladých ľudí na Slovensku považuje členstvo Slovenska v EÚ za zlú vec a až dve tretiny sympatizujú s euroskeptickými názormi na EÚ, strana SKOK-ELD sa bude snažiť prostredníctvom sociálnych sietí dostať tento materiál k čo najväčšiemu počtu mladých ľudí. Súčasne strana SKOK-ELD privíta záujem stredných a vysokých škôl o bezplatné zaslanie výtlačkov tohto edukatívneho materiálu. V záujme šíriť pravdivé informácie o EÚ medzi mladými ľuďmi preto text v celom svojom rozsahu nepropaguje ani nekritizuje žiadnu politickú stranu. Namiesto toho ponúka fakty a argumenty zoradené do 10 tematických oblastí, ktoré informujú o konkrétnych výhodách členstva SR v EÚ a následne ponúkajú pohľad na to, o čo by občania SR v danej oblasti prišli, ak by Slovensko vystúpilo z EÚ.

Výhody členstva Slovenska v EÚ a riziká vystúpenia na stiahnutie