Rozpočet podľa SKOK!u: Viac peňazí domácnostiam, školstvu a znevýhodneným regiónom - bez zadĺženia!

Rozpočet podľa SKOK!u: Viac peňazí domácnostiam, školstvu a znevýhodneným regiónom - bez zadĺženia!

SKOK! by ľuďom doprial 13-percentnú DPH na všetky potraviny a nižšie dane za energie v domácnostiach. Platy v regionálnom školstve si trúfa za štyri roky zdvihnúť až o 40 %

"Rozpočet na budúci rok, ktorý predložila vláda Roberta Fica, je ďalším rozpočtom premárnených príležitostí, ktorý neobsahuje žiadne priority smerujúce k rozvoju Slovenska. Slovensko potrebuje prebudiť," konštatuje predseda strany SKOK! Juraj Miškov. Napriek tomu však tvrdí, že stále ide o najlepší rozpočet, ktorý ľavicová vláda predložila, pretože pokračuje v ceste k vyrovnanému rozpočtu. 

SKOK! vidí svoje rozpočtové priority predovšetkým v uvoľnení zdrojov pre domácnosti, školstvo, vzdelávanie a inovácie a pre znevýhodnené regióny. 

"Pri domácnostiach presadzujeme zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 13 % na všetky potraviny, rovnako zníženie DPH na 13 % na energie pre domácnosti, zrušenie koncesionárskych poplatkov a zníženie sociálnych odvodov zamestnancov z 9,4 % na 7,4 % hrubej mzdy. Tieto opatrenia by mali slovenským domácnostiam priniesť dodatočné zdroje od 20 do 50 eur mesačne," hovorí člen Výkonnej rady strany SKOK! Jozef Kollár. 

V oblasti vzdelávania chce SKOK! zvýšiť mzdy v regionálnom školstve za štyri roky do roku 2019 o 40 %. Ročne by to znamenalo navyšovať mzdovú obálku na regionálne školstvo o zhruba 100 mil. eur. Treťou prioritou SKOK!u sú bezdaňové zóny. Podľa Kollára by totiž v regiónoch s nezamestnanosťou vyše 20 % úplne zrušili daň z príjmov pre podniky do 50 zamestnancov a taktiež pre samostatne zárobkovo činné osoby. Ako dodal Kollár, toto opatrenie by znamenalo výrazný príspevok k znižovaniu regionálnych rozdielov.

Celkovo by tieto priority znamenali ročné náklady na úrovni zhruba 900 mil. eur.

SKOK! chce financovanie týchto priorít zabezpečiť cez úsporné opatrenia, medzi ktorými sú napríklad adresnejšie vyplácanie niektorých sociálnych dávok, či zrušenie štátnej prémie pri stavebnom sporení. SKOK! si trúfa cez opatrenia realizovateľné do 12 mesiacov usporiť až jednu miliardu eur.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.