SKOK!: Koniec násiliu na ženách a deťoch

SKOK!: Koniec násiliu na ženách a deťoch

Pre týrané matky a ich deti svitá na lepšie časy. Niektoré z nich sa rozhodli nečakať na pomoc štátu, ale spolu so stranou SKOK pripraviť zákon o domácom násilí, ktorý ich situáciu zásadne zmení.

V Závadke nad Hronom neďaleko Brezna práve skončil týždenný tábor pre deti, ktoré zažili v rodinách násilie. S podporou sponzorov a osobnou iniciatívou predsedu strany SKOK Juraja Miškova ho zorganizovalo Občianske združenie Šťastné detstvo.

Každé z týchto detí prežilo príbeh, ktorý by na seba nevzal ani jeden z nás. Niektoré nezaspia bez liekov, iné videli prvýkrát v živote plnú chladničku,“ hovorí Anna Prčová, predsedníčka združenia, organizátorka a jedna z matiek prijatých detí.

Nielen každá piata žena, ale aj každé piate dieťa na Slovensku je týrané. Toľko detí má v rodine skúsenosť s fyzickým alebo psychickým násilím. Ide o zhruba dvesto tisíc detí. Okolo desať percent z nich zažilo sexuálne zneužívanie a len o percento menej je detí zanedbaných.

Je nehorázne, ak sa štát správa k deťom tak, že dovolí, aby deti trpeli a umierali, ako nedávno malá Lucka z Bratislavy, ktorej mŕtve telíčko našli policajti. A jej prípad sa začal riešiť až po jej trojročnom týraní blízkymi, ktoré skončilo smrťou a až potom, čo o ňom počulo celé Slovensko,“ hovorí poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Miškov.

Detí, ktoré zažili násilie v rodinách, je oveľa viac. Ide o deti, ktoré ho videli na blízkych osobách, napríklad na svojich matkách. „Môj syn týraný nebol, ale videl ako ma môj bývalý muž bil. Chúlil sa v tom istom kúte ako ja. Triafal však len mňa a nie syna, takže mi policajti povedali, že on týraný nebol. Napriek tomu sa musel liečiť na psychiatrii. Musel brať utlmujúce lieky, aby sa prestal báť otca, aby dokázal v noci zaspať a aj prejsť sám aspoň do vedľajšej miestnosti,“ hovorí jedna z matiek.

Problémom je, že ženy, ktoré prežívajú násilie sa boja o ňom prezradiť okoliu, berú to ako svoju hanbu a trestné oznámenie je pre nich už poslednou možnosťou, ako situáciu riešiť,“ hovorí členka Výkonnej rady strany SKOK Katarína Augustinič. SKOK preto pripravuje zákon o domácom násilí a v spolupráci so ženami, ktoré ho samé zažili. „Nemôžeme sa na to pozerať, ako si tieto ženy pohadzujú policajti, psychológia a právnici. Ako ich prvoplánovo každý upodozrieva z klamstva a ako ony zatiaľ trpia bez jedinej podpory. Preto pripravujeme zmenu doterajšieho prístupu štátnych orgánov. Už nedopustíme, aby boli vytesňované na okraj spoločnosti ako sociálna hanba. Slovensko zákon o domácom násilí doteraz nemalo a veľmi ho potrebuje, “ hovorí predseda strany Juraj Miškov.

Za pomoc a podporu musíme veľmi pekne poďakovať aj Marekovi Nikelovi, nášmu okresnému predsedovi z Brezna.

Ak ste sa stretli aj vy s domácim násilím a máte pocit, že by ste mohli prispieť svojim príbehom k príprave nových zákonov, píšte na katarina.augustinic@sk-ok.sk. 

Slovenské ženy a deti vám za to poďakujú.

 

 

 

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.