SKOK!: Kým iné krajiny zastavujú plytvanie potravinami, na Slovensku víťazí politikárčenie

SKOK!: Kým iné krajiny zastavujú plytvanie potravinami, na Slovensku víťazí politikárčenie

Kvôli poslancom, ktorí nepodporili návrh novely zákona o potravinách strany SKOK!, ktorý obchodom umožňoval venovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti charite, sa na Slovensku stále zbytočne likviduje až 50 tisíc ton potravín ročne. Niektoré krajiny EÚ pritom takéto plytvanie doslova zakazujú.

SKOK! presadzuje, aby potraviny po minimálnej trvanlivosti mohli obchody venovať charite a pomôcť tak tým, ktorí túto pomoc potrebujú. Novelu zákona o potravinách, ktorá takúto možnosť obchodom dávala, odmietli – bez rozumných argumentov – poslanci na predchádzajúcej schôdzi parlamentu.

Štyria poslanci SKOK!-u, ktorí zákon predkladali, sú stále presvedčení, že slovenské obchody by mali nezávadné potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti okamžite venovať charite, namiesto dodatočných nákladov, ktoré im vznikajú na ich likvidáciu.

„Pred pol rokom francúzska vláda zakázala supermarketom likvidovať jedlo, a teraz pristúpil k podobnému kroku aj britský reťazec Morrisons. Prečo na Slovensku stále nie je možné ďalej využiť zdraviu neškodné trvanlivé potraviny po uplynutí minimálnej trvanlivosti na sociálne účely? Nesledujeme zisk, ale sociálny rozmer a ochranu životného prostredia,“ pýta sa poslanec NR SR za SKOK! Martin Chren.

„Ročne na Slovensku obchody zlikvidujú zdraviu neškodné potraviny za zhruba 30 miliónov eur. Sme pritom takmer jedinou krajinou EÚ, kde nie je možné tieto potraviny venovať na dobročinné účely, či rozdať ľuďom zadarmo,“ hovorí Juraj Miškov, predseda SKOK!.

„Prestaňme plytvať kvalitnými potravinami a využime ich radšej sociálne a ekologicky,“ vyzýva Miškov. Podľa platnej právnej úpravy v Slovenskej republike takéto potraviny, aj ak je zachovaná ich kvalitatívna úroveň a nie sú biologicky závadné, musia byť zlikvidované.

„Európska únia dnes presadzuje iniciatívy na zastavenie plytvania s potravinami a Slovensko je úplne nelogickou výnimkou. Pritom sama Štátna veterinárna a potravinová správa uvádza, že potravina je ešte stále bezpečná na konzumovanie po dni minimálnej trvanlivosti,“ zdôraznil poslanec NR SR za SKOK! Jozef Kollár.

Podľa strany SKOK! môže schválenie takéhoto zákona pomôcť zlepšiť život desiatkam tisícom ľudí na Slovensku a vytvoriť lepšie podmienky pre fungovanie stoviek charitatívnych a mimovládnych organizácií v sociálnej oblasti. SKOK! preto bude naďalej presadzovať zastavenie nezmyselného plytvania s potravinami.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.