SKOK!: Miškov chce posielať viac študentov do zahraničia

SKOK!: Miškov chce posielať viac študentov do zahraničia

Niekoľko sto až tisíc žiakov stredných škôl a študentov univerzít by sa vďaka štátu mohlo každý rok dostať na polročné až ročné štúdium v západnej Európe a v Spojených štátoch amerických. Navrhuje to strana SKOK!, ktorej predseda Juraj Miškov je presvedčený, že štúdium v zahraničí študentov obohatí a zároveň získajú skúsenosti z krajín, kde bežné veci fungujú lepšie, ako u nás.

Slovensko podľa Miškova dlhodobo zanedbáva investície do ľudského kapitálu, hoci je tým najcennejším zdrojom, ktorý máme.

„Nemáme ropu, nemáme toľko surovín, ale sme krajinou skvelých a šikovných ľudí. Na nich stojí naša budúcnosť a do nich treba investovať. Preto sa aj program strany SKOK! zameriava na rozvoj ľudského kapitálu Slovenska – je to jedna z unikátnych vecí, na ktorú ostatné politické strany zabúdajú, možno preto, že na nej nezarábajú politici, ale naopak, šikovní občania," hovorí Miškov.

Podľa Juraja Miškova je skúsenosť zo štúdia v zahraničí pre žiakov a študentov neoceniteľná. Študenti podľa neho získavajú nielen kvalitné vzdelanie, ale aj samostatnosť, schopnosť postaviť sa na vlastné nohy, a oveľa lepší rozhľad o tom, ako svet naozaj funguje. Preto SKOK! navrhuje vyčleniť niekoľko miliónov eur na dodatočnú podporu pre stredoškolákov i vysokoškolákov na vzdelávacie pobyty v zahraničí.

Pre Miškova je však veľmi dôležité aj to, že mladí ľudia so skúsenosťou v zahraničí budú vytvárať tlak aj na slovenských politikov a úradníkov, aby pracovali lepšie.  „Je pre mňa veľmi dôležité, že mladí ľudia, ktorí zažijú, ako bežné veci fungujú v zahraničí, budú na základe svojich skúseností po návrate tlačiť na zmenu aj doma a vyžadovať od politikov, aby poskytovali lepšie a kvalitnejšie služby. Len silní, vzdelaní a skúsení občania dokážu na politikov vytvoriť dostatočný tlak," podčiarkol Miškov.

Podľa strany SKOK! je na Slovensku niekoľko desiatok oblastí, v ktorých sa dá poskytovať efektívnejšie služby a ušetriť až 1 miliarda eur ročne na štátnych výdavkoch. Školstvo a rozvoj ľudského potenciálu sú však oblasťou, na ktorej sa šetriť nedá – naopak si vyžaduje väčšie investície.

„Vieme, ako a kde ušetriť vyše jednej miliardy eur, aby sme dokázali znížiť dane a odvody, a zároveň investovať do oblastí, ktoré sú prioritné. Deti a študenti, ktorí sú dnes v školách, budú o 20 – 30 rokov riadiť našu krajinu. Preto je školstvo a vzdelávanie pre nás prioritou," doplnil poslanec NR SR za stranu SKOK!, Jozef Kollár.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.