SKOK!: Platy v školstve a v zdravotníctve neriešia politici už 20 rokov

SKOK!: Platy v školstve a v zdravotníctve neriešia politici už 20 rokov

SKOK! podporuje zvýšenie miezd pre zdravotné sestry a pre ďalších zdravotných pracovníkov. Návrh zákona, ktorý včera v prvom čítaní schválil slovenský parlament, má však veľké nedostatky. Nie je rozpočtovo krytý a je nespravodlivý voči ďalším dlhodobo podfinancovaným verejným zamestnancom, najmä učiteľom.

"Podporujem zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov, ale malo sa konať oveľa skôr. Premrhali sa tri roky. Vláda na tento problém reaguje len vtedy, keď na ňu sestry začnú vyvíjať tlak. Navyše, stále nie je známe, odkiaľ chce vláda v budúcom roku vziať peniaze na toto opatrenie," upozornil Jozef Kollár, poslanec SKOK!.

Podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova musí na Slovensku po dvadsiatich rokoch masívnych investícií do výroby, bánk a automobiliek prísť fáza masívnej investície do ľudí. Ako kľúčové pre budúcnosť krajiny vidí najmä investície a zvyšovanie kvality v školstve.

„Dvadsaťpäť rokov po novembri 1989 sa nedá nijako a nikomu vysvetliť, prečo má učiteľ členského štátu EÚ a OECD nástupný plat 380 eur. Deti, ktoré sú dnes v školách, budú o 20 – 30 rokov riadiť našu krajinu. Preto sa investície do ľudského kapitálu musia začať aj u učiteľov. SKOK! presadzuje zvýšenie platov učiteľov aspoň na úroveň priemernej mzdy v ekonomike – o 40 % za štyri roky. Pätinu vyšších platov by mala tvoriť motivačná zložka, ktorá umožní vyššie ohodnotiť najlepších učiteľov,“ povedal Miškov.

Podľa SKOK!u slovenskí politici, rovnako z ľavice aj z pravice, pred sebou dvadsať rokov tlačia niekoľko dlhodobo neriešených problémov – pofinancované školstvo, neefektívne zdravotníctvo, a ďalšie. Namiesto ideologických súbojov medzi politikmi sa preto musíme orientovať na riešenia. 

„Na Slovensku neexistuje autentická ľavica ani pravica. Nesmieme už dovoliť politikom, aby ľudí pred voľbami rozdeľovali ideológiou, ktorou sa po voľbách sami neriadia – a musíme sa sústrediť na to, čo nás spája – najmä na riešenie dlhodobo odkladaných problémov,“ zdôraznil Miškov.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.