SKOK!: Prečo sa z učiteľov stávajú na Slovensku sekretárky?

SKOK!: Prečo sa z učiteľov stávajú na Slovensku sekretárky?

Iba 10% absolventov pedagogických škôl má záujem o zamestnanie učiteľa. Tento alarmujúci stav je nutné okamžite riešiť a prestať plytvať s ľudským kapitálom v spoločnosti.

Ako uvádza analýza údajov portálu Profesia a Edujobs pre SME, absolventi siedmich slovenských pedagogických fakúlt si z pracovných ponúk najviac vyberajú pozície v administratíve a obchode. Napriek tomu, že učiť chce 33% pedagógov, reálne sa o miesto učiteľa uchádza iba 10% z nich.

„Katastrofálna situácia v školstve sa opäť potvrdila. Musíme prestať hazardovať so zdrojmi určenými na vzdelávanie a začať prinášať riešenia,“ povedal poslanec NR SR a predseda strany SKOK! Juraj Miškov.

Školstvo a rozvoj ľudského potenciálu sú oblasťou, na ktorej sa šetriť nedá. Naopak, vyžaduje si väčšie investície do budúcnosti krajiny. Preto nemôžeme ospravedlňovať tento absolútne neefektívny prístup k vzdelávaniu. Ide o jasný dôkaz potreby okamžitej zmeny,“ upozornil Miškov.

SKOK! vo svojom programe presadzuje vrátenie vážnosti a dôstojnosti učiteľskému povolaniu, a tiež považuje za prioritu zabezpečiť, aby príjmy učiteľov dosahovali úroveň platov ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

„V SKOK!u presadzujeme vrátenie pedagogickým pracovníkom to, čo im je štát dlžný za posledných 25 rokov. Považujeme za nevyhnutné a správne, zabezpečiť 40% zvýšenie tarifných platov za štyri roky,“ dodal člen programovej rady SKOK! a učiteľ Ivan Pavlov.

 

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.