SKOK!: Prečo spor Grécka s EÚ pripomína Slovensko?

SKOK!: Prečo spor Grécka s EÚ pripomína Slovensko?

Pondelkový mimoriadny summit lídrov eurozóny skončil drahým kupovaním si času, ako už mnohokrát doteraz. Predlžovanie agónie je jediným výsledkom stretnutia veriteľov, ktorí si preštudujú nový návrh opatrení gréckej vlády.

Situácia ohľadom Grécka  pripomína Slovenskú politiku – všetci, aj ľavica, aj pravica vedia, čo treba spraviť, ale nikto sa nemá k činu. Nikto si nechce nikoho pohnevať a radšej sa sústredia na obviňovanie. Či hovoríme o znížení DPH, zrušení Fondu národného majetku alebo o odluke štátu od cirkvi, nikdy sa nenájde odhodlanie urobiť rázne, no pre občanov potrebné rozhodnutie.

„Slovenská občianska koalícia (SKOK!) je presvedčená o tom, že pri zotrvaní Grécka v eurozóne a pri súčasnom výkone domácej ekonomiky grécky dlh naďalej narastá a stáva sa nesplatiteľným“, uviedol Juraj Miškov. „Akákoľvek rýchla dohoda je lepšia, ako predlžovanie mesiace pretrvávajúcej patovej situácie, pričom toto platí ako pre Grécko, tak pre celú EÚ. Slovenský príspevok 1,5 miliardy eur tak ostáva rukojemníkom nerozhodnosti politikov“, doplnil Jozef Kollár, člen výkonnej rady strany SKOK!.

Ak to predstavitelia gréckej vlády myslia so zotrvaním v EÚ a eurozóne vážne, mali by čo najskôr zaviesť duálnu menu. „Zavedenie paralelnej meny by bolo určené pre domácu potrebu (mzdy, domáca spotreba, dane a pod). Táto domáca mena by devalvovala voči euru, čím by podporovala konkurencieschopnosť gréckej ekonomiky a jej modernizáciu. Bola by zaručená vládnymi aktívami, čo by podporovalo postupné zvyšovanie dôvery v tento inštrument. Silnejúcim výkonom ekonomiky by silnel aj dopyt po domácej mene a jej výmenný kurz voči euru by sa po niekoľkých rokoch mohol opäť priblížiť k parite“, uviedol Jozef Kollár.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.