SKOK!: Slovensko je v celkovej slobode až 30. krajinou sveta

SKOK!: Slovensko je v celkovej slobode až 30. krajinou sveta

V hodnotení celkovej ľudskej slobody, ktoré porovnáva nielen ekonomické, ale aj osobné slobody, sa Slovensko celosvetovo umiestnilo až na 30. priečke. Predbehla nás väčšina okolitých krajín, okrem Maďarska. Informovali o tom predstavitelia strany SKOK!, Juraj Miškov a Martin Chren.

Index ľudskej slobody po prvýkrát zostavil tento rok americký CATO institute. Na Slovensku doteraz nebol oficiálne publikovaný. Oproti bežne používaným rebríčkom ekonomickej slobody zohľadňuje aj úroveň osobnej slobody, ako napríklad slobodu pohybu, vyjadrovania, partnerských vzťahov, náboženskú slobodu, občiansku aktivitu a spoločnosť. Spolu porovnáva 76 rôznych indikátorov pre 152 krajín sveta.

Najslobodnejšou krajinou sveta, z hľadiska ekonomických i osobných slobôd, je Hongkong. Na druhom mieste skončilo Švajčiarsko, na treťom Fínsko, nasledujú Dánsko, Nový Zéland, Kanada, Austrália, Írsko, Veľká Británia a prvú desiatku najslobodnejších krajín uzatvára Švédsko.

„Pre spokojný život potrebujú ľudia oveľa viac, než len ekonomickú slobodu a nízke dane. Ak zohľadníme aj úroveň osobných slobôd, zrazu Kanada či Švédsko dostávajú na čelo rebríčka. Porovnanie celkovej slobody, nielen ekonomickej, zrazu vysvetľuje, prečo sa v niektorých krajinách, ktoré nie sú čisto „pravicové“, žije a dýcha dobre aj liberálne zmýšľajúcim ľuďom,“ povedal Juraj Miškov, predseda strany SKOK!.

Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 30.-tej priečke. Lepšie ako Slovensko sú na tom Rakúsko (12.), Česká republika (21.), Estónsko (22.), Litva (26.), Poľsko (27.) aj Lotyšsko (29.). Naopak, susedné Maďarsko skončilo s odstupom až na 38. priečke. Podľa ekonóma a poslanca za SKOK! Martina Chrena Slovensko dlhodobo ťahá nadol najmä zlá vymožiteľnosť práva.

Podľa Miškova by najväčšou hrozbou pre Slovensko bola vláda Smeru s KDH, ktorá by nepomohla ekonomike, a výrazne by poškodila aj v oblasti osobných slobôd občanov.

„Až 8 z 10 poslancov parlamentu sú poslanci zo Smeru alebo ideologických klonov KDH, čo ohrozuje aj postavenie v oblasti osobnej slobody. Návrhy, ako trestať ženy väzením za umelé oplodnenie, či nedávna zbytočná zmena ústavy schválená Smerom a konzervatívcami ukazujú, že takáto spolupráca je nebezpečná a zároveň celkom reálna. Budúce voľby budú aj o tom, či sa konzervatívnym tlakom dokážeme na Slovensku účinne postaviť,“ dodal Miškov. 

Podrobné informácie o Indexe ľudskej slobody je možné získať tu: http://www.cato.org/human-freedom-index

Publikácia je voľne k stiahnutiu tu: http://object.cato.org/sites/cato.org/files/human-freedom-index-files/human-freedom-index-2015.pdf

Datasety sú k dispozícii tu: http://object.cato.org/sites/cato.org/files/human-freedom-index-files/human-freedom-index-charts-tables-2015.xlsx

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.