SKOK! nebude asistovať SMERu pri imitovaní boja proti korupcii

SKOK! nebude asistovať SMERu pri imitovaní boja proti korupcii

Slovenská občianska koalícia SKOK! nebude asistovať vládnej strane pri jej imitovaní riadnej správy vecí verejných, či dokonca jej imitovaní boja proti korupcii, ako to radi prezentujú, a tento návrh nepodporí.

Poslanci vládnej strany SMER - SD Miroslav Číž, Peter Pellegrini a Jana Laššáková podali do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 357/2007 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, známym ako zákon o konflikte záujmov.

Tento zákon bol viackrát podrobený kritike pre jeho malú vymožiteľnosť, pre príliš veľkú všeobecnosť, jednoducho, že dnes je len preto, aby bol, ale konkrétny osoh veľmi neprináša. Jeho zmena bol jeden zo sľubov tejto vlády, ktorá, len pre pripomenutie, vládne od roku 2012.

Práca komisie, ktorá v parlamente na novele tohto zákona pracovala, bola úplne znegovaná. Napriek sľubom vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku sa zákon, ktorý by bol ozajstným zákonom, neprerokoval a neschválil. Ale keďže idú voľby, poslanci vládnej strany si povedali, že sľub splniť musia, a preto na úplný koniec volebného obdobia predložili novelu tohto zákona do legislatívneho procesu.

„Nedá sa jasnejšie ukázať, ako si poslanci vládnej strany cenia opozíciu, parlament, riadny a vykonateľný právny poriadok, či jasné pravidlá,“ povedal predseda strany SKOK! Juraj Miškov. „Celé volebné obdobie nás ťahajú za nos a teraz im máme poskytnúť hlasy, aby novela ústavného zákona prešla. Ak to neurobíme, budú vyhlasovať, že nám nejde o zmenu pravidiel. Prax však ukazuje, že realita je úplne iná,“ dodal Miškov.

Ako povedal právnik a člen výkonnej rady SKOK! Jaroslav Pilát, novela zákona je v zásade taká, ako celý zákon, teda aby bola. „Navonok sa cez tento zákon prezentuje vládna strana ako tá, ktorej ide o čistotu verejného života, to by však musela novela zákona vyzerať úplne inak,“ povedal. „Dobré je uviesť konkrétny príklad – v čl. 9 ods. 13 je ustanovenie - „Konanie sa zastaví aj vtedy, ak sa verejný funkcionár v čase po začatí konania a pred hlasovaním o rozhodnutí podľa odseku 6 vzdá svojej funkcie.“ Nepripomína vám to náhodou pána Marcela Foraia a konanie príslušného výboru, ktorý má konflikt záujmov v zodpovednosti?,“ dodal Pilát. 

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.