SKOK! odoslal hromadnú pripomienku k novému zákonu o športe: „Zavádzame ochranu práv maloletých športovcov“

SKOK! odoslal hromadnú pripomienku k novému zákonu o športe: „Zavádzame ochranu práv maloletých športovcov“

Strana SKOK! odoslala hromadnú pripomienku k návrhu zákona o športe. „Prvýkrát v histórii Slovenska zavádzame inštitút ochrany práv maloletých športovcov a ich rodičov, ktoré sú v súčasnosti zo strany niektorých zväzov a klubov potláčané a situácia umožňuje klubom vytĺkať peniaze a iné plnenia z rodičov pri preregistrácii maloletých detí,“ konštatuje autor hromadnej pripomienky a člen výkonnej rady SKOK! Rastislav Antala.

Nový zákon o športe, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložila vláda, prináša mnohé pozitívne prvky. Na druhej strane však obsahuje ustanovenia, ktoré z maloletých detí robia novodobých nevoľníkov v rukách športových klubov. SKOK! preto pripravil hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorú môže verejnosť podpísať aj elektronicky, prostredníctvom občianskej platformy changenet.sk. Počas pár dní sa podarilo zozbierať viac ako 500 podpisov občanov, a tým pádom sa predkladatelia zákona budú musieť touto pripomienkou zaoberať.

„Som štastný, že sa nám za krátky čas podarilo vyzbierať viac ako 500 podpisov na podporu našej iniciatívy a verím, že sa nám podarí do zákona ustanoviť paragraf, ktorý bude ochraňovať práva maloletých športovcov a ich rodičov pri výbere športového klubu. Je nemysliteľné, aby v zákone, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, umožnil športovým klubom robiť biznis pri preregistrácii maloletých detí,“ vysvetlil Rastislav Antala.

„Je nemysliteľné, aby sa prostredníctvom predkladaného zákona zlegitimizovali praktiky, ktoré v súčasnosti v niektorých športových zväzoch fungujú, a ktoré sú v rozpore s Ústavou SR a ústavnými právami rodiča. Naopak, SKOK! navrhuje zmenu, ktorou by sa ochrana práv maloletých športovcov dostala priamo do zákona. Som rád, že sme na túto zmenu našli dostatočnú podporu verejnosti,“ povedal právny expert a člen výkonnej rady SKOK!u, Jaroslav Pilát.

Podľa poslanca NR SR Martina Chrena na jednej strane zákon garantuje právo športovca si vybrať športový klub, a na druhej strane mu toto právo v ďalšom článku berie. „Preto navrhujeme do zákona doplniť ochranu maloletých detí, aby neboli vydané napospas svojvôli športových zväzov a klubov, a tiež aby boli zabezpečené ústavné práva rodičov pri výchove detí,“ povedal Chren.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.