SKOK! odoslal hromadnú pripomienku k novému zákonu o športe: „Zavádzame ochranu práv maloletých športovcov“

Strana SKOK! odoslala hromadnú pripomienku k návrhu zákona o športe. „Prvýkrát v histórii Slovenska zavádzame inštitút ochrany práv maloletých športovcov a ich rodičov, ktoré sú v súčasnosti zo strany niektorých zväzov a klubov potláčané a situácia umožňuje klubom vytĺkať peniaze a iné plnenia z rodičov pri preregistrácii maloletých detí,“ konštatuje autor hromadnej pripomienky a člen výkonnej rady SKOK! Rastislav Antala.

Nový zákon o športe, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložila vláda, prináša mnohé pozitívne prvky. Na druhej strane však obsahuje ustanovenia, ktoré z maloletých detí robia novodobých nevoľníkov v rukách športových klubov. SKOK! preto pripravil hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorú môže verejnosť podpísať aj elektronicky, prostredníctvom občianskej platformy changenet.sk. Počas pár dní sa podarilo zozbierať viac ako 500 podpisov občanov, a tým pádom sa predkladatelia zákona budú musieť touto pripomienkou zaoberať.

„Som štastný, že sa nám za krátky čas podarilo vyzbierať viac ako 500 podpisov na podporu našej iniciatívy a verím, že sa nám podarí do zákona ustanoviť paragraf, ktorý bude ochraňovať práva maloletých športovcov a ich rodičov pri výbere športového klubu. Je nemysliteľné, aby v zákone, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, umožnil športovým klubom robiť biznis pri preregistrácii maloletých detí,“ vysvetlil Rastislav Antala.

„Je nemysliteľné, aby sa prostredníctvom predkladaného zákona zlegitimizovali praktiky, ktoré v súčasnosti v niektorých športových zväzoch fungujú, a ktoré sú v rozpore s Ústavou SR a ústavnými právami rodiča. Naopak, SKOK! navrhuje zmenu, ktorou by sa ochrana práv maloletých športovcov dostala priamo do zákona. Som rád, že sme na túto zmenu našli dostatočnú podporu verejnosti,“ povedal právny expert a člen výkonnej rady SKOK!u, Jaroslav Pilát.

Podľa poslanca NR SR Martina Chrena na jednej strane zákon garantuje právo športovca si vybrať športový klub, a na druhej strane mu toto právo v ďalšom článku berie. „Preto navrhujeme do zákona doplniť ochranu maloletých detí, aby neboli vydané napospas svojvôli športových zväzov a klubov, a tiež aby boli zabezpečené ústavné práva rodičov pri výchove detí,“ povedal Chren.