SKOK! podporuje protest učiteľov

SKOK! podporuje protest učiteľov

Slovenská občianska koalícia SKOK! podporuje dnešný protest učiteľov pod názvom „Zraz dlhých nosov“. SKOK! vo svojom programe presadzuje odpolitizovanie školstva, dôraz na odbornosť a dôveru voči učiteľom, navrátenie vážnosti a dôstojnosti učiteľskému povolaniu, a tiež považuje za prioritu zabezpečiť, aby príjmy učiteľov dosahovali úroveň platov ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. 

Slovensko nemá more, nemá ropu, a dlhodobo zanedbáva investície do svojho ľudského kapitálu, hoci je tým najcennejším, čo máme. Deti a študenti, ktorí sú dnes v školách, budú o 20 – 30 rokov riadiť našu krajinu. Preto je školstvo a vzdelávanie pre SKOK! najvyššou prioritou.

„Postavenie učiteľov a vzťah štátu k nim zanedbávali všetky vlády, ľavicové aj pravicové. Je nemysliteľné, aby nástupný plat mladého učiteľa bol v členskom štáte EÚ na úrovni minimálnej mzdy. Ak chceme mať šikovné a vzdelané deti, musí nám záležať na ľuďoch, ktorí ich učia. Preto SKOK! považuje za absolútne nevyhnutné zlepšiť postavenie učiteľov, vrátane zvýšenia platov na úroveň ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí v krajine,“ povedal predseda strany SKOK! Juraj Miškov. 

Ako rodič sa dnešného protestu, s cieľom vyjadriť učiteľom podporu, osobne zúčastní aj Juraj Miškov. 

SKOK! presadzuje zvýšenie platov učiteľov o 40 % za 4 roky. Časť ohodnotenia by mala byť viazaná na kvalitu práce. „Náš program v oblasti školstva stojí na odpolitizovaní, podpore odbornosti, na dôvere voči učiteľom a na znižovaní byrokracie. Dobré školy a kvalitní, dôstojne ohodnotení učitelia, sú v záujme rodičov aj žiakov,“ hovorí Ivan Pavlov, expert SKOK!u na oblasť školstva a vzdelávania.

Podľa odborníčky SKOK!u Moniky Dimitriadu učitelia, ktorí organizujú dnešný protest, správne pomenovali zásadné problémy školstva. „Chýba celospoločenská stratégia školstva, ktorá by nebola pripravená len „od stola“. Vzdelávanie je podfinancované, učitelia nie sú dôstojne ohodnotení, nekladie sa dôraz na kvalitu, učiteľský zbor starne, chýba správna rovnováha medzi slobodou učiteľov a metodickou podporou pre nich,“ zdôraznila Dimitriadu.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.