SKOK! sa pokúsi zastaviť bezbrehé zhromažďovanie údajov o rodičoch Ministerstvom školstva

SKOK! sa pokúsi zastaviť bezbrehé zhromažďovanie údajov o rodičoch Ministerstvom školstva

RIS - Rezortný informačný systém ministerstva školstva  je témou, ktorá v posledných dňoch trápi nielen pedagógov, ale aj rodičov. Podľa strany SKOK! ide o nezmyselnú byrokratickú šikanu rodičov. SKOK! preto vyvinie legislatívnu iniciatívu, aby zastavil neoprávnené zhromažďovanie údajov o rodičoch detí.

„Systém šikanuje pedagógov aj rodičov.  Je to výsmech, je to ďalšia facka učiteľom a zbytočná  byrokratizácia. Nevidíme žiaden zmysel, aby niektoré údaje škola o rodičoch detí zhromažďovala,“ hovorí Monika Dimitriadu, odborníčka SKOK! na regionálne školstvo.

SKOK! nevidí zmysel vo vytváraní tejto „databázy pre databázu,“ navyše s finančným postihom  pre školy.

SKOK!  upozorňuje, že školy nemajú povinnosť žiadať súhlas zákonných zástupcov so spracovaním osobných údajov. Údaje o zákonných zástupcoch uvedené v § 11 ods. 6 písm. b) zákona č. 245/2008 Z. z. slúžia iba pre potreby pedagogickej dokumentácie. Ale upozorňujeme na to, že ani zber takýchto údajov nemôže byť svojvoľný a bezbrehý!

SKOK! vyzýva preto rodičov, aby takéto tlačivá nevypĺňali. Nijakým spôsobom to nezlepší fungovanie školy, ani neovplyvní úroveň vzdelania ich detí. Škole sú takéto údaje nanič . „Cieľ sa minul účinku a RIS je ďalšou administratívnou záťažou pre učiteľov a manažment škôl,“ zdôrazňuje právny expert strany SKOK!, Jaroslav Pilát.

Slovenská občianska koalícia (SKOK!)  sa pokúsi túto situáciu riešiť legislatívnym spôsobom - podaním novely školského zákona, ktorá zbaví rodičov (a školy) takejto povinnosti. Ak by tento spôsob nebol úspešný, zvážime podanie na Ústavný súd SR - pre nesúlad zákona s Ústavou SR.

Rezortný informačný systém je informačných systém Ministerstva školstva, ktorý sa priebežne napĺňa dátami. V rámci systému sa priebežne žiakom, učiteľom, ale aj rodičom prideľuje Edu ID, vďaka ktorému budú mať prístup do tohto systému.  Od 1.9.2015 je zadávanie dát do tohto systému  pre školy povinné. V rámci systému školy od rodičov vyžadujú odovzdanie podrobného zoznamu osobných údajov, vrátane napríklad rodného čísla. Nie je absolútne žiadny dôvod zhromažďovať údaje tohto typu o rodičoch detí.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.