SKOK! si osvojil 150 opatrení proti korupcii Transparency International

SKOK! si osvojil 150 opatrení proti korupcii Transparency International

Potrebujeme na Slovensku nastaviť systém tak, aby bol transparentný, kontrolovateľný, a aby boli zlyhania rýchlo odhalené, napravené a potrestané.

Za posledných 20 rokov korupčné kauzy sprevádzali každú vládu. Bez ohľadu na to, či bola pri moci pravica alebo ľavica, keď išlo o privatizáciu, o štátne zákazky, o rozdeľovanie vplyvu v štátnych podnikoch, o kšefty, rozdiel medzi ľavicovými a pravicovými politikmi bol viac v rétorike, ako v činoch.

Slovensko sa musí stať krajinou, kde sa oplatí byť čestným. Jediné, čo naozaj funguje proti korupcii, je nepolitikárčiť, nerozprávať, a namiesto toho konať. Dôsledne prijímať a dodržiavať pravidlá, ktoré korupcii minimalizujú životný priestor.

„Slovensko dosiahlo obrovský pokrok už len takým opatrením, ako bolo zverejňovanie zmlúv. Brať úradníkom pečiatky. Dekoncentrovať moc z rúk pár vplyvných bližšie k ľuďom, zaviesť decentralizované rozhodovanie. Zavádzať systémy, ktoré všetko sprehľadnia, tak, ako zverejňovanie zmlúv. Tieto opatrenia nie sú pravicové ani ľavicové. Politika SKOK!u spočíva v tom, aby sa namiesto rozdeľovania a politikárčenia začali spájať ľudia nad dobrými riešeniami,“ vysvetľuje predseda strany SKOK! Juraj Miškov.

„Na vlastnej koži som sa presvedčil, že keď ide o moc a peniaze, nie je rozdiel medzi pravicovými a ľavicovými stranami. Všetko je len o ľuďoch a o sile ich charakteru,“ hovorí protikorupčný aktivista a člen Výkonnej rady (SKOK!) Kamil Krnáč.

„Vážim si Juraja Miškova a pridal som sa k nemu, lebo som presvedčený, že je ochotný presadzovať zmeny, ktoré budú meniť systém k lepšiemu. Neviem o žiadnej Jurajovej kauze či korupcii, hoci bol ministrom na veľmi lukratívnom rezorte – a to je pre mňa veľmi dôležité,“ povedal člen Výkonnej rady SKOK! Kamil Krnáč, ktorý bol autorom najúspešnejšieho protikorupčného programu na Slovensku.

Transparency International zverejnila 150 opatrení proti korupcii, ktoré ponúkla politickým stranám. Týkajú sa všetkých oblastí verejného života, v ktorých dlhodobo pretrváva vysoká úroveň korupcie. Všetky strany, z ľavice i z pravice, prešli tieto návrhy mlčaním.

„SKOK! si osvojuje týchto 150 návrhov Transparency International a budú oficiálnou súčasťou nášho volebného programu. Zaväzujeme sa ich presadzovať,“ dodal Kamil Krnáč.

Ide o oblasti financovania politických strán, sfunkčnenia systému majetkových priznaní, obsadzovania postov vo verejnom sektore,  verejného obstarávania, prideľovania dotácií a grantov,  prideľovania sociálnych bytov, ďalej súdnictva, prokuratúry a polície, zdravotníctva, samospráv, územného plánovania a prideľovania stavebných povolení, a taktiež  štátnych, mestských a župných spoločností, ktoré len samotné dohromady ročne hospodária s 9,5 mld. eur.

SKOK! navrhuje okrem vyššej transparentnosti financovania politických strán aj úplnú odluku financovania politických strán od štátu. Ak chcú politické strany oblepiť Slovensko svojimi billboardami, nech to robia – ale za svoje, nie za peniaze daňových poplatníkov.

SKOK! bude dôsledne presadzovať aj zavedenie hmotnej zodpovednosti úradníkov a politikov za zlé rozhodnutia. Zmenu volebného systému, aby sa posilnil vzťah medzi občanmi a ich zástupcami v parlamente, a tiež celkový program dekoncentrácie moci.

„Na Slovensku sa roztvárajú nožnice medzi ľuďmi a politikou. Ak nechceme, aby mladí ľudia zo Slovenska utekali preč, potrebujeme zmeniť systém, v ktorom pár mocných ovláda takmer všetko,“ dodal Juraj Miškov.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.