SKOK! žiada upraviť zákon o športe: robí z detí novodobých otrokov

SKOK! žiada upraviť zákon o športe: robí z detí novodobých otrokov

Strana SKOK! pripravila hromadnú pripomienku k návrhu zákona o športe. „Umožňuje klubom vytĺkať peniaze a iné plnenia z rodičov pri preregistrácií maloletých detí, ktoré nemajú žiadne zmluvy,“ kritizuje Rastislav Antala zo SKOK!-u.

Nový zákon o športe, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložila vláda, prináša mnohé pozitívne prvky. Na druhej strane však obsahuje ustanovenia, ktoré z maloletých detí robia novodobých nevoľníkov v rukách športových klubov. SKOK! preto pripravil hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorú môže verejnosť podpísať aj elektronicky, prostredníctvom občianskej platformy changenet.sk. 

„Zákon, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, uzákoní možnosť klubom robiť biznis pri preregistrácií maloletých detí,“ zdôraznil člen výkonnej rady SKOK! a rodič športujúceho dieťaťa, Rastislav Antala. 

„Takéto ustanovenia, ktoré umožňujú klubom vytĺkať peniaze z rodičov pri preregistrácii dieťaťa, pod hrozbou zákazu vykonávať šport až na dvanásť mesiacov, majú už dnes vo svojich poriadkoch niektoré športové zväzy. Teraz hrozí, že takéto ustanovenia, ktoré sú v príkrom rozpore s Ústavou SR, umožní zväzom prijímať samotný zákon,“ povedal právny expert a člen výkonnej rady SKOK!u, Jaroslav Pilát.

Podľa poslanca NR SR Martina Chrena na jednej strane zákon garantuje právo športovca si vybrať športový klub a na druhej strane mu toto právo v ďalšom článku berie. „Preto navrhujeme do zákona doplniť ochranu maloletých detí, aby neboli vydané napospas svojvôli športových zväzov a klubov a aby boli zabezpečené ústavné práva rodičov pri výchove detí,“ povedal Chren.

„Máme informácie o konkrétnom prípade zo súčasnosti, keď chce maloletý hráč odísť z jedného klubu do druhého a je požadovaná platba 3500 EUR za jeho odregistrovanie klubom, aby nemusel 12 mesiacov nehrať. Hovoríme stále o trinásťročnom dieťati, nie o nejakých profesionálnych športovcoch. Takéto konanie je trestuhodné!“ doplnil Rastislav Antala.

Hromadnú pripomienku môže podporiť svojim podpisom aj široká verejnosť na webovej stránke www.changenet.sk

(http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=824776)

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.