SKOK! žiada upraviť zákon o športe: robí z detí novodobých otrokov

Strana SKOK! pripravila hromadnú pripomienku k návrhu zákona o športe. „Umožňuje klubom vytĺkať peniaze a iné plnenia z rodičov pri preregistrácií maloletých detí, ktoré nemajú žiadne zmluvy,“ kritizuje Rastislav Antala zo SKOK!-u.

Nový zákon o športe, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložila vláda, prináša mnohé pozitívne prvky. Na druhej strane však obsahuje ustanovenia, ktoré z maloletých detí robia novodobých nevoľníkov v rukách športových klubov. SKOK! preto pripravil hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorú môže verejnosť podpísať aj elektronicky, prostredníctvom občianskej platformy changenet.sk.

„Zákon, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, uzákoní možnosť klubom robiť biznis pri preregistrácií maloletých detí,“ zdôraznil člen výkonnej rady SKOK! a rodič športujúceho dieťaťa, Rastislav Antala.

„Takéto ustanovenia, ktoré umožňujú klubom vytĺkať peniaze z rodičov pri preregistrácii dieťaťa, pod hrozbou zákazu vykonávať šport až na dvanásť mesiacov, majú už dnes vo svojich poriadkoch niektoré športové zväzy. Teraz hrozí, že takéto ustanovenia, ktoré sú v príkrom rozpore s Ústavou SR, umožní zväzom prijímať samotný zákon,“ povedal právny expert a člen výkonnej rady SKOK!u, Jaroslav Pilát.

Podľa poslanca NR SR Martina Chrena na jednej strane zákon garantuje právo športovca si vybrať športový klub a na druhej strane mu toto právo v ďalšom článku berie. „Preto navrhujeme do zákona doplniť ochranu maloletých detí, aby neboli vydané napospas svojvôli športových zväzov a klubov a aby boli zabezpečené ústavné práva rodičov pri výchove detí,“ povedal Chren.

„Máme informácie o konkrétnom prípade zo súčasnosti, keď chce maloletý hráč odísť z jedného klubu do druhého a je požadovaná platba 3500 EUR za jeho odregistrovanie klubom, aby nemusel 12 mesiacov nehrať. Hovoríme stále o trinásťročnom dieťati, nie o nejakých profesionálnych športovcoch. Takéto konanie je trestuhodné!“ doplnil Rastislav Antala.

Hromadnú pripomienku môže podporiť svojim podpisom aj široká verejnosť na webovej stránke www.changenet.sk

(http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=824776)