Zníženie DPH (EUROVRATKA)

Zníženie DPH (EUROVRATKA)

Pred necelým týždňom predstavil Robert Fico svoj druhý balíček 15 opatrení v celkovej hodnote dvesto miliónov eur. Tieto opatrenia však slovenské rodiny pocítia v minimálnej miere.

Zníženie DPH len na veľmi úzku skupinu základných potravín, ktoré avizoval premiér na sneme strany Smer-SD vo svojom sociálnom balíčku, je podľa Slovenskej občianskej koalície (SKOK!) nedostatočné a občania ho takmer nepocítia. Strana SKOK! navrhuje znížiť DPH aj na energie pre domácnosti, ako sú teplo, elektrická energia, plyn či voda. Taktiež pokladá za potrebné zníženie odvodov zo mzdy pre všetkých zamestnancov.

Preto SKOK! prináša skutočný sociálny balík štyroch opatrení, ktoré každej slovenskej domácnosti prinesú až 50 eur mesačne.

Sociálny balíček SKOK! obsahuje štyri opatrenia:

  •         zníženie DPH na všetky potraviny

  •         zníženie DPH na energie pre domácnosti

  •         zníženie sociálnych odvodov o 2 %

  •         zrušenie koncesionárskych poplatkov

Vďaka týmto štyrom opatreniam získa typická rodina až 50 eur mesačne. SKOK! pritom predstavil zoznam štátnych výdavkov, na ktorých sa dá ušetriť rovnaká suma, ako náklady na uvedené zníženia daní a odvodov -  a preto je predstavený balíček rozpočtovo neutrálny a jeho financovanie nezvýši štátny dlh.

„Náš balíček nie je ani ľavicový, ani pravicový. Nerozhadzujeme, navrhujeme zodpovedné zníženia daní a odvodov, ktoré nezvýšia vďaka úsporám v rozpočte štátny dlh,“ zdôraznil Juraj Miškov, predseda SKOK!u.

Poslanci SKOK!u Juraj Miškov, Martin Chren, Jozef Kollár a Daniel Krajcer predložili dnes návrhy na zníženie DPH na potraviny a na energie pre domácnosti a návrh na zníženie odvodov zo mzdy zamestnancov. Návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov parlament zamietol pred menej ako 6 mesiacmi, a opätovne ho preto poslanci predložia až na septembrovú schôdzu.

„Slovensko má dnes najvyššiu sadzbu DPH na potraviny z okolitých krajín. Náš návrh je ale omnoho širší, než návrh strany Smer. Navyše, zníženie DPH na energie domácnosti pocítia v plnej miere – nehrozí, že by si dodávatelia zvýšili svoje zisky, keďže ceny energií sú regulované,“ zdôraznil poslanec Jozef Kollár.

„Mzdy na Slovensku patria medzi najnižšie v Európe. V čase vysokej nezamestnanosti je ešte dôležitejšie znižovať odvody, než nepriame dane. Preto, na rozdiel od vládneho balíčka, náš návrh počíta so znížením odvodov všetkých zamestnancov o dve percentá,“ dodal poslanec Martin Chren.

 

Podrobnosti návrhu, spolu s kalkulačkou dopadov na jednotlivé domácnosti, SKOK! zverejnil na svojej stránke www.eurovratka.sk

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.